گزارش برگزاری دومین رقابت رصدی صوفی ایران

از آنجایی که من ظهر 5 شنبه به زاهدان رسیدم از همان روز شروع می کنم ، محل اقامت شرکت کنندگان و در کل تمامی حاضرین در رقابت ، دانشگاه سیستان و بلوچستان بود که مکانی بسیار زیبا و دلنشین برای همه ما بود. پس از صرف نهار حدود ساعت 16 به سمت روستای لادیز که تقریبا 80 کیلومتر با زاهدان فاصله داشت ، حرکت کردیم.در طول مسیر ، نیروی انتظامی برای ایجاد امنیت کامل با ما همراه بود.

سایت رصدی ، اطراف مدرسه ای در روستای لادیز بود.پیش از آغاز ماراتن ، آقای محمدرضا خواجه پور که همه ایشان را با کتاب "نجوم به زبان ساده " می شناسیم ، در مورد وضعیت نجوم ایران در دوران خودشان صحبت های شیرین و شنیدنی کردند و پس از آن ، داوران هر گروه توسط آقای کاظم کوکرم اعلام شدند.

رصدگاه ، از افق ایده آلی برخوردار بود و خدا را شکر هوا هم صاف و بدون ابر بود.سرانجام ، رقابت صوفی دقایقی پس از غروب خورشید آغاز شد.آسمان شب مرزهای جنوبی ایران همه را دلباخته خود کرد.حد قدر آسمان 6.5-6 بود....یعنی آسمانی تاریک و مناسب برای یک شب رصدی به یادماندنی...

گویا (دقیق نمی دانم) 54 رصدگر در رقابت شرکت داشتند و همه در تب و تاب رصد اجرام آسمانی بودند.اکثر دوستانمان در رده تلسکوپی به صورت گروهی (2 نفره) حضور داشتند.در طول رصد ، امنیت کامل برقرار بود .ساعت 23:30 تا 00:30 وقت استراحت بود ، در واقع در این وقت ، کسی استراحت نکرد! از هرجایی هم که فکرش را بکنید به غیر از آقای محمدجواد ترابی که برای برنامه آسمان شب گزارش تهیه می کردند خبرنگاران و عکاسان زیادی آمده بودند و به همه حس مهم بودن دست داده بود! دو شرکت کننده و میهمان خارجی از کردستان عراق هم داشتیم با نام های (فکر کنم!) روژان و هژی که آقای بابک امین تفرشی داورشان بودند.

خلاصه.... نیمه دوم رقابت هم آغاز شد....نور منطقه البروجی بسیار زیبایی در آسمان دامنه تفتان خود نمایی می کرد. در این هنگام با کاهش نسبی دما روبرو شدیم ، جنب و جوش رصدگران بیش از پیش شد و لحظه ای نبود که نام داوران توسط رصدگران فراخوانده نشود! ساعت حدودا 5 صبح بود که با سوت آقای کوکرم ، رقابت پایان یافت....و همگی برای استراحت راهی مدرسه شدیم.

پس از جلسه هیئت داوران برای بررسی عملکرد رصدگران ، طی مراسمی ، در ادامه صحبت های آقای تفرشی و آقای کوکرم از برگزیدگان دومین رقابت ، تجلیل شد.البته پیش از اهدای جوایز یک گروه نوازنده سیستانی هم آمده بودند و شعری بسیار زیبا که کاملا نجومی هم بود به لهجه سیستانی خواندند و واقعا سنگ تمام گذاشته بودند.جوایز و تندیس های برندگان توسط دکتر محمد باقری و آقای محمدرضا خواجه پور اهدا شدند. همچنین از افرادی چون بابک مشمولی ، پورنگ پورحسینی ، سحر سرگلزایی ، ندا مبرا ، دو شرکت کننده خارجی ، حسین نوشیر(عکاس خوش ذوق رقابت!) و... تقدیر به عمل آمد.اسامی برگزیدگان به شرح زیر است:

در بخش دوربین دوچشمی تیمور سیف‌اللهی از تهران، مجید قهرودی از کاشان و حمید‌رضا هادیان به عنوان نفرات برتر ، برگزیده و تقدیر شدند.در بخش تلسکوپ نیز حامد سلیمانی و صبا رهبر از تهران،‌احسان رستمی زاده و محمدعلی خیامیان از کرمان، ندا رئیسی از شاهرود و سمیه اصغرپور و هدیه یعقوبی از مشهد نیز به عنوان نفرات برگزیده این دوره از مسابقات معرفی شدند.

بعد از مراسم رفتیم یک قدمی خارج!...یعنی مرز پاکستان که بسیار هیجان انگیز بود! البته قبل از آن از غار طبیعی لادیز دیدن کردیم.

روز شنبه ، پربارترین روز از نظر گردشگری بود! صبح تا شب از مکانهای دیدنی سیستان و بلوچستان بازدید کردیم:

دیدن بقایای بزرگترین سکونت گاه آغاز دوران شهر نشینی در عصر مفرغ یعنی شهر سوخته به همراه طوفان شن و آفتاب سوزان ، سوختگی شهر سوخته را بیشتر جلوه می داد!...همچنین گورستان این شهر که دارای 35 هزار گور است از جمله بزرگترین و غنی ترین گورستان های برجای مانده از عصر مفرغ میباشد.نکته جالب در مورد  گورستان این بود که در آن زمان هنگامی که شخصی از دنیا می رفت وسایل آن فرد را نیز در قبرش دفن می کردند.

کوه خواجه هم تماشایی بود ، اصلا همه چیز آنجا حال و هوای خاصی داشت.سپس برای صرف نهار به مجتمع بقیه الله اعظم رفتیم ، که دریاچه چاه نیمه منظره ای تماشایی به اطراف داده بود ، پس از آن به همراه جمعی از علاقه مندان و آقای خواجه پور از رصدخانه دانشگاه زابل بازدید کردیم که دارای یک تلسکوپ 16 اینچ بود.راستی دهانه غلامان را هم رصد کردیم!یکی دیگر از شاهکارهای تاریخی سیستان...که آدمی را به سال های دور می برد.

بعد از آن از باغ وحش دیدن کردیم!البته من فقط شتر مرغ هایش را دیدم! که خیلی هم باحال بودن..تازه نزدیک بود دوربینم رو قورت بدن! آخع میدونید چشماشون از مغزشون بزرگتره!!!

.................................................................................................................................................

خوب ، گزارش رسمی ما تمام شد! اما از این پس می خواهم از خوبی های صوفی بیشتر بگویم! اول اینکه تفاوت رقابت صوفی امسال با ماراتن مسیه این بود که مدت زمان بیشتری در کنار هم بودیم و بیشتر به ما خوش گذشت و من در این سفر چند روزه با بسیاری از منجمان ایرانی دوست و آشنا شدم که خود یک کار علمی- فرهنگی است! دومین رقابت صوفی ایران در نوع خود به یادماندنی ، پربار و می توانم بگویم در تاریخ نجوم ایران در چند دهه اخیر بی نظیر بود.تجربه رصد آسمان دامنه تفتان از هرچیزی خاطره انگیز و با ارزش تر بود.راستش من هیچ وقت فکر نمی کردم همه چیز با چنین نظم و برنامه ای پیش رود.همه هم راضی و خوشحال بودند که این فرصت طلایی ! را از دست ندادند...خدا را شکر....!

سپاس و تقدیر

شاید باید در ابتدای صحبتم می نوشتم اما در اینجا می خواهم از افرادی که در برگزاری چنین رقابت باشکوهی سهیم بودند تشکر و قدردانی کنم ، هرچند که این سپاسگزاری جبران ذره ای از محبت های این عزیزان نخواهد بود:

برای دومین بار از دبیران برگزاری ماراتن صوفی آقایان کاظم کوکرم و پوریا ناظمی که اگر این دوستان و خیلی های دیگر نبودند ، چنین رقابتی شکل نمی گرفت ، برای زحمات ارزشمندشان صمیمانه ترین سپاسگزاری ها را دارم و امیدوارم جامعه نجوم ایران زیر سایه محبت ها و دلسوزی های این بزرگواران ، همیشه پابرجا و استوار باقی بماند.

اما می رسیم به دوستان عزیزمان در زاهدان ، به خصوص جمعیت منجمان مهبانگ(منجمان هماهنگ برای ارتقای نجوم گروهی) .خانم سحر سرگلزایی عزیز(دبیر جمعیت منجمان مهبانگ) به همراه دوستانشان را هم که هرچه از خوبی ها ، حمایت ها و میزبانی عالیشان بگویم باز هم کم گفتم. استقبال و همراهی مثال زدنی این دوستان برای ما لحظاتی خوش را به ارمغان آورد.اگر شما منجمان مهبانگ اکنون خواننده این مطلب هستید ، فقط می توانم بگویم :سپاس فراوان ، مطمئن باشید خاطره سفر به سرزمین رستم را نه تنها من بلکه تمامی منجمان ایران ، هرگز فراموش نخواهیم کرد.از تک تک شما ممنونم...و امیدوارم هر روز موفقیت های شما را در عرصه نجوم ایران شاهد باشیم...برای آشنایی بیشتر با انجمن نجوم مهبانگ به آدرس اینترنتی www.mehbang.net  مراجعه کنید.راستی از مردم خونگرم و مهربان سیستان و بلوچستان به خصوص ساکنین روستای لادیز که به خاطر قطع برق منطقه  برای آسمانی تاریک ، 2 برنامه عروسیشان را لغو کردند!! ممونیم و دستان مهربانشان را به گرمی می فشاریم.

از کلیه هماهنگ کننده ها و همراهان چه در زاهدان(استانداری ، فرماندهی و...) و چه درجاهای دیگر سپاسگزاریم...

در آخر از عبدالرحمن صوفی که وجودش موجب ایجاد چنین رقابتی شد ممنونم!! روحش شاد...یادش گرامی

............................................................................................................................................

این هم چند عکس نجومی از شب رقابت:


 

 

این بود پاره ای از آنچه در دومین رقابت صوفی ایران بر ما گذشت....جای هرکس که نیامد واقعا خالی بود....

به امید برگزاری سومین رقابت بین المللی صوفی ایران در خطه ای دیگر از سرزمین آریایی مان

بدرود

/ 13 نظر / 32 بازدید
نمایش نظرات قبلی
پروکسیما

سلام 1: ما هم از میزبانی گروه مهبانگ بسیار متشکریم! یرنامه حرف نداشت!!!! [دست][دست][دست][دست][دست][دست][دست] اگه مایلبد تا تبادل لینک کنیم!

بنیامین پیری

دوباره سلام شما از رقابت و نحوه برگزاری آن عکس گرفتین !؟ خوب راستش انجمن ما یک نشریه داخلی به اسم نجم داره که شماره قبلیش همین دیروز چاپ شد و برای انجمن نجوم شما به زودی ارسال می شه ! اگه خواستین برای شماره این ماه نجم مقاله ، عکس و یا هر چیز دیگه ارسال کنین تا توی نشریه چاپ کنیم حتی در مورد خود رقابت و اگر شد عکساتون هم بفرستین . ممنون .

فائزه چقاجردی

سلام به همه دوستان... راستش آقای پیری من مثل شما عکاس نیستم!! [نیشخند]

فائزه چقاجردی

راستی مجله تون ادیب برای ادیب فرستاده میشه؟!

بنیامین پیری

البته ! نشریه ما برای انجمن نجوم ادیب ارسال می شه و اگر خواستین که برای خودتون هم بفرشتین آدرس پستی تون رو برای من ارسال کنید . به هر حال اگر عکاس نیستین می تونین مقاله یا هرچیز دیگه برای نشریه بفرستین البته اگه دوست داشتین !

زهرا یزدانی

سلام مایل به تبادل لینک با وب نجومیه من هستید؟ یا علی

غ-گ

آپ زیبایی بود...

آسمان سبلان

با سلام [شوخی] عکس های جالبی دارید .من هم چند تا عکس گرفتم میتونید با مراجعه به لینک زیر اونها رو با تعدادی فیلم و صدا ببینید: http://sabalansky.blogfa.com/post-27.aspx

برغمدي

با سلام عكسها بسيار زيبايي است.موفق باشيد. با تشكر گروه نجوم سپهر