پیش به سوی شب عبدالرحمن صوفی!...

فردا با دیگر دوستان عازم زاهدان می شویم تا اگر خدا بخواهد 5 شنبه شب ، دومین رقابت صوفی  در روستای لادیز برگزار شود . طبق آخرین آمار حدود 41 رصد گر از شهرهای مختلف ایران در این رقابت شرکت می کنند .البته تعداد شرکت کنندگان به یک باره کاهش یافت که نمی دانم  باید خوشحال باشیم یا ناراحت.! از آنجایی که ما اصفهانی ها بسیار فعال هستیم تعداد بسیار زیاد 2 نفر! از شهر اصفهان و 2 نفر دیگر از اطراف اصفهان در رقابت حضور خواهند داشت... البته من نمی گم اشکالی داره یا نداره! حالا نکته جالب تر اینجاست که از کل ایران حدود فکر کنم تنها 7 نفر از شرکت کنندگان خانم هستند! البته خوب نمی دانم شاید طبیعی باشد... من اصلا چرا دارم این حرفا رو می زنم؟ خودم هم نمی دونم...

واقعا جا داره از آقای ناظمی و کوکرم که دبیران برگزاری ماراتن هستند و همه کسانیکه برای هرچه بهتر برگزار شدن این رقابت تلاش می کنند سپاسگزاری کنیم...باز هم جای شکرش باقی است....هنوز هستند کسانی که به فکر ترویج نجوم در ایران می باشند.

باید از این چند روز نهایت استفاده را کرد! چون ممکن است دیگر هیچ وقت نتوانم برای رصد به 20 کیلومتری مرز پاکستان بروم...

حد قدر آسمان 6.5 است که خب یعنی آسمانی تاریک و ایده آل برای رصد اجرام اعماق آسمان...در ضمن با هماهنگی های انجام شده ، برق روستا نیز برای آسمانی پرستاره تر قطع خواهد شد....

رصد 154 جرم هم عالمی دارد!! من هنوز درست نمی دونم که اصلا لیاقت شرکت در رقابت رو دارم یا نه...خدا به داد داورم برسه!! از یکی از دوستان شنیده ام که قرار است کارنامه هم بدهند! کارنامه که نه....در واقع یک جور گواهی شرکت در رقابت... همچنین برای برقراری امنیت کامل، مرزبانان غیور ...برای حفاظت از جان رصدگران حضور دارند...نیروی انتظامی و امداد پزشکی هم که اصولا باید وجود داشته باشه...دیگه چی میخوایم؟

 

در این برنامه از مهمانانی همچون دکتر محمدرضا خواجه پور (مترجم کتاب نجوم به زبان ساده) و برخی مقامات سیاسی- اجرایی محلی دعوت شده است. همین طور متخصصان طبیعت گردی، خبرنگاران و عکاسان چند رسانه (روزنامه جام جم، خبرگزاری فارس، خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، پایگاه اطلاع رسانی آسمان پارس و ...)، گروه مستندساز برنامه تلویزیونی آسمان شب از شبکه چهار سیما، گروه های خبری از روزنامه های محلی و صدا و سیمای مرکز سیستان و بلوچستان شرکت‌کنندگان را همراهی می‌کنند. بخش اجرایی این برنامه مانند رقابت های مسیه و صوفی پیشین به سرپرستی آقایان پورنگ پورحسینی (منجم آماتور، راهنما و برنامه‌ریز باتجربه گشتهای نجوم و طبیعت، کارشناس کمیته ملی طبیعت‌گردی) و هومن نجفی (راهنما و برنامه‌ریز باتجربه گشتهای طبیعت، عضو کارگروه فعالان کمیته ملی طبیعت گردی،سرپرست گروه پیشاهنگان نخستین رقابت صوفی) همراه با گروهی باتجربه در این زمینه است که وقت و توان خود را صادقانه در اختیار این برنامه گذاشته‌اند.

گویا میهمانان خارجی هم حضور دارند.اما تقویم کاری گروه شرکت کننده در دومین رقابت صوفی به شرح زیر است:

چهارشنبه 6/6/87 : پذیرش شرکت کنندگان رقابت صوفی در دانشگاه سیستان و بلوچستان، استراحت شرکت کنندگان در خوابگاه و بازدید از دانشگاه سیستان و بلوچستان در زاهدان.

پنجشنبه 7/6/87 : ساعت 9 صبح آغاز برنامه افتتاحیه رقابت صوفی با حضور مسئولان و تقدیر از جناب آقای دکتر خواجه پور مترجم کتاب نجوم به زبان ساده همراه با قرائت پیامهایی از سوی دکتر جمشید قنبری، ریاست انجمن نجوم ایران، مایک سیمونز، ریسانجمن منجمان بدون مرز (از حامیان برنامه ) و انوشه انصاری نخستین بانوی فضا گرد جهان. جلسه معارفه شرکت کنندگان و داوران و بررسی جزئیاتی که در برنامه رخ خواهد داد و شرکت کنندگان و داوران باید به آن توجه کنند؛ ساعت 15 حرکت به سوی روستای لادیز جهت استقرار و آمادگی برای شروع رقابت صوفی. آغاز رقابت در شامگاه پنجشنبه 7 شهریور، در دشت اطراف روستای لادیز (انتخاب روستای لادیز با توجه به داشتن عرض جغرافیایی جنوبی مناسب تر از دیگر نقاط استان و موقیعیت رصدی مناسب آسمان انجام شده است)

جمعه 8/6/87 : پایان رقابت صوفی با روشن شدن آسمان در صبحدم جمعه 8 شهریور و پس از آن استراحت مختصر رصدگران در خوابگاه مدرسه روستای لادیز در مجاورت رصدگاه، همراه با صرف صبحانه؛ ساعت 9 صبح، برگزاری مراسم اختتامیه رقابت صوفی همراه با اعلام نتایج برندگان رقابت و اهدای جوایز، ساعت 14 صرف ناهار در روستای تمین (دامنه تفتان) و بازدید از مناظر طبیعی دامنه تفتان همچون غارها و چشمه ها؛ ساعت 18 بازگشت به شهرستان زاهدان؛ اسکان شبانه در دانشگاه سیستان و بلوچستان.

شنبه 9/6/87 : ساعت 7 صبح حرکت برای بازدید از جاذبه های گردشگری سیستان، شهر زابل و بازدید از شهر سوخته؛ سپس بازدید از کوه خواجه، دهانه غلامان و مجتمع بقیه الله اعظم و صرف ناهار در مجتمع بقیه الله اعظم. ساعت 17 بازگشت به شهرستان زاهدان.

یکشنبه 10/6/87 : بازگشت شرکت کنندگان و میهمانان رقابت صوفی

داوران این دوره از رقابت:

1-    1-علی ابراهیمی سراجی: از برندگان پیشین ماراتن مسیه و رقابت صوفی و داور هفتمین و هشتمین رقابت مسیه، رصدگر با تجربه اعماق آسمان و هلال ماه، همکار تحریریه و سایت ماهنامه نجوم.

2- بابک امین تفرشی: هیئت دبیران شاخه آماتوری انجمن نجوم ایران، آغازگر و دبیر برگزاری هفت دوره رقابت مسیه در ایران و داور رقابت مسیه و صوفی، دبیر کمیته رقابت های شاخه آماتوری، عضو هیئت تحریریه ماهنامه نجوم.

3- محمد حسین الماسی: از برگزیدگان پیشین ماراتن مسیه و داور هشتمین ماراتن مسیه، همکار کمیته رقابت های شاخه آماتوری، مدرس رصدخانه زعفرانیه تهران و رصدگر با تجربه اعماق آسمان و هلال ماه، همکار تحریریه ماهنامه نجوم.

4- خسرو جعفری زاده: مدرس نجوم استان خوزستان، از برندگان پیشین رقابت مسیه، داور دوره های پیشین رقابت مسیه و مدیر پایگاه اینترنتی

www.nightsky.ir

و مدیر فروشگاه ایران اپتیک، همکار سایت ماهنامه نجوم

5- حامد زارع: مدرس نجوم و عضو انجمن نجوم سعادت شهر، رصدگر باتجربه اعماق آسمان و از برندگان پیشین رقابت مسیه، داور هشتمین ماراتن مسیه.

6- سپیده سلمانیان: مدرس و مروج نجوم در استان سمنان، رصدگر با تجربه و از برندگان پیشین رقابت مسیه و صوفی، داور هشتمین ماراتن مسیه.

7- آیرین شیوایی: رصدگر باتجربه اعماق آسمان و از برندگان پیشین رقابت مسیه، داور رقابت مسیه و صوفی، مدرس رصدخانه زعفرانیه تهران، همکار تحریریه و سایت ماهنامه نجوم.

8- علی فتح الله زاده: رصدگر با تجربه و از برندگان پیشین ماراتن مسیه، داور هشتمین ماراتن مسیه و داور رقابت های صوفی استانی در کرمان و خراسان، عضو انجمن نجوم آسمان توس.

9- ندا قاسمی: سرپرست انجمن نجوم شاهرود و بسطام و میامی، مدرس نجوم در استان سمنان، رصدگر با تجربه و از برندگان پیشین رقابت مسیه و صوفی، داور هشتمین ماراتن مسیه.

10- کاوه کشاورزیان: رصدگر با تجربه و برنده دوره های پیشین رقابت مسیه، داور هشتمین رقابت مسیه، مدرس عکاسی نجومی.

11- کاظم کوکرم: دبیر دومین رقابت صوفی، همکار کمیته رقابت های شاخه آماتوری، از برندگان پیشین رقابت مسیه، داور دوره های پیشین رقابت مسیه و صوفی، مدرس رصدخانه زعفرانیه و همکار تحریریه ماهنامه نجوم.

12- اسماعیل محمدی: مدرس نجوم و عضو انجمن نجوم سعادت شهر، رصدگر باتجربه اعماق آسمان و از برندگان پیشین رقابت مسیه، داور هشتمین ماراتن مسیه.

13- محمد نیلفروشان: مدرس نجوم شهرستان کرج، رصدگر با تجربه اعماق آسمان و از برندگان پیشین رقابت مسیه، داور دوره های پیشین رقابت مسیه و صوفی.

خوبی های اینجور ماراتن ها آشنایی رصدگران ایرانی با یکدیگر و استفاده از تجربیات همدیگر می باشد...

این بار حتی طبیعت گردی هم جزو برنامه هاست و خب این خیلی جالبه....

تازه آقای خسرو جعفری زاده،مدیر سایتمون(آسمان شب ایران) رو هم می بینیم....بعد چند سال! (چقدر زود صاحب یه چیزی میشم!)

فکر کنم دارم خیلی حرف می زنم .... خلاصه این که التماس دعا!!

سعی می کنم حتما یک گزارش کامل از آنچه گذشت رو توی وبلاگ بگذارم...

نظر یادتون نره...

تا بعد خدانگهدار....

/ 4 نظر / 27 بازدید
سارا

سلام تو رو خدا مواظب خودتون باشید... منتظر گزارشتون هستیمااا[دست] سلام ما رو هم به آقای تفرشی برسونید...

ستاره کوچولو....

سلام میبینم که از اصفهان تو تنها دختری هستی که میری صوفی...بابا آفرین...!! حداقل آبروی دختر ها رو حفظ می کنی!! موفق باشی.....[گل]

بنیامین پیری

با سلام من بنیامین پیری از جمعیت منجمان مهبانگ زاهدان میزبان دومین رقابت صوفی ایران هستم . احتمالا پیام منو وقتی میبینید که از ماراتن برگشته باشین . ( که البته امیدوارم با موفقیت ) وبلاگ بسیار کاملی دارید . بهتون تبریک می گم . خیلی دوست داشتم با منجم های آماتور ایرانی در شهر های مختلف ایران ارتباط علمی برقرار کنم شاید قبل از خوندن این پیام با هم در زاهدان آشنا شده باشیم به هر حال منتظر جواب شما هستم . ××× به امید روابط علمی و پایدار

الهه نوربخش

سلام دوست گلم برات آرزوی موفقیت دارم[قلب]