عبـــــــــــــور باید کرد

پـــــــــروآز هــم

برنامه آسمان شب

با سلام

خدا را شکر دیشب برق نرفت! و من تونستم برنامه آسمان شب رو ببینم . آخر دو هفته پیش پس از "بنام پروردگار یکتا" حضرت برق تشریف بردن!

در ادامه خلاصه ای از آنچه در برنامه گفته شد را برای دوستانی که نتوانستند ببینند نوشتم. اگر خطایی در نوشته ها دیدید حتما تذکر دهید.


 آسمان شب این هفته با انفجار بزرگ آغاز شد! تصاویری از بیگ بنگ پخش شد و من فکر کردم موضوع برنامه انفجار بزرگ است.اما موضوع برنامه بررسی تازه ترین رویداد های نجومی ایران و جهان با حضور خبرنگار علمی برنامه "محمد جواد ترابی" بود.در ابتدا آقای صفاریان پور از مریخ نشین فینیکس ، فونیکس ، ققنوس یا سیمرغ ! پرسیدند . آقای ترابی هم در پاسخ گفتند:

مریخ نشین فونیکس(پیام بازرگانی! :جالب بود که آقای صفاریان می گفتند فینیکس و آقای ترابی فونیکس ! من هم برای اینکه به این دو عزیز بی احترامی نکنم همانطور که خودشان دوست دارند نوشتم!) با استفاده از ابزارآلات خود و با برداشت خاک مریخ در لایه های کم عمق آن توانست یخ پیدا کند.هم چنین مشخص شد که خاک مریخ برای کشاورزی حاصل خیز است اما به دلیل درصد ترکیبات جوی ، گیاهی در آن نروییده است.مطلب دیگر در مورد مریخ ، پروژه مارس 500 است که در آن افراد منتخب از اروپا و روسیه در یک محیط شبیه سازی شده از شرایط حاکم بر سیاره مریخ ، به مدت 520 روز قرار خواهند گرفت .هدف از انجام این طرح ، آشنایی هرچه بیشتر با تاثیراتی است که ممکن است در مریخ گریبان گیر فضانوردان برای سفر های آتی انسان به سیاره سرخ شود.زمان کوتاهی است که نخستین گام های انسان به فضا برداشته شده و ما در حال کسب اولین تجارب هستیم.دورترین نقطه ای که انسان توانسته به آن سفر کند ، کره ماه است و تاکنون فضاپیمای ویجر توانسته در ورای مدار پلوتو با استفاده از دست آورد های بشر پیش رود.همچنین این فضاپیما لوح فشرده ای در خود دارد که در آن صداهای ضبط شده با زبان های مختلف دنیا ، پیام هایی برای موجودات فرازمینی در بر دارد.شعر بنی آدم اعضای یکدیگرند نیز به زبان فارسی در دل این لوح فشرده وجود دارد.

ایستگاه فضایی بین المللی(ISS ) ده ساله شد.این ایستگاه در فاصله حدود 360 کیلومتری سطح زمین در حال گردش است و در ساخت آن که 100 میلیارد دلار هزینه داشته ، 16 کشور از سراسر دنیا در اجرای آن شریک هستند. در ایستگاه فضایی علاوه بر آزمایشات گوناگون ، شرایط زندگی انسان در فضا نیز بررسی می شود.

فضاپیمای کاسینی ، 4 سال ماموریت خود را به پایان رساند و این ماموریت به مدت 2 سال دیگر تمدید شد.این فضاپیما پیرامون سیاره زحل در حال کسب داده است و مشخص کرد که زحل 60 قمر دارد.هدف این ماموریت مطالعه اقمار خاص زحل از جمله تیتان و انسلادوس است.بر اساس داده های کاسینی ما فکر می کنیم قمر تیتان که تنها قمر منظومه شمسی است که اتمسفر دارد ، روزی زمین آینده خواهد بود و به دلیل داشتن دنیایی از هیدروکربن ها ، تا چندین میلیارد سال دیگر محیطی مناسب برای شکل گیری حیات خواهد بود.هم چنین کاسینی به رصد هندسه نوارهای زحل و چگونگی توزیع حلقه های آن خواهد پرداخت.

 تلسکوپ فضایی xmm newton نواختری کشف کرد که با چشم غیر مسلح نیز دیده می شد! اما هیچ یک از منجمان آماتور جهان قادر به ثبت این کشف نشدند.هنگامی که یک ستاره کوتوله ، ستاره ای معمولی را می بلعد ، طی فعل و انفعالاتی که رخ می دهد ، یک نو اختر پدید می آید و این تلسکوپ با رصد پرتوهای ایکس توانست این نو اختر را کشف کند.

در اینجا آقای ترابی در مورد رقابت صوفی می گویند که به ایشان گفته اند در این باره حرفی نزنند! همین جاست که آقای صفاریان در چند جمله خبر برگزاری این رقابت در شهریور را می دهند .اما من آخرش نفهمیدم چه رازی در رقابت امسال نهفته است که نمی خواهند فاش شود!(ابته شاید رازی هم در کار نباشد)در کل ایشان ما را به صبر دعوت کردند...

همچنین در مورد باشگاه نجوم تهران گفته شد به دلیل تعطیلی 4 شنبه گذشته ، این بار روز دوشنبه برگزار شد.و دیگر خبری از ایران نیست! مجری محترم برنامه پس از خبر کشف نواختر ، اشاره ای به فعالیت های نا چشمگیر!(کلمه جدیدی که خودم ساختم به معنای چشمگیر نبودن!)منجمان آماتور ایرانی کردند و در واقع به آنها گوشزد کردند که ما نباید منتظر باشیم تا دیگران به ما بگویند مثلا فلان جرم در کجای آسمان است و بعد ما به دنبال آن بگردیم.شاید منظورشان این هم بود که اگر با دقت بیشتری رصد می کردیم ، شاید می توانستیم آن نواختری را که با چشم غیر مسلح نیز دیده می شد! بیابیم.البته به این نکته هم اشاره شد که ستاره شناسان ایرانی در زمینه عکاسی نجومی بسیار موفق ظاهر شده اند و خب این باعث افتخار ماست.

موضوع بعدی خورشید گرفتگی 11 مرداد است که در ایران به صورت جزیی و در نقاطی چون شمالگان ، سیبری ، چین و مغولستان به صورت کلی دیده می شود.آقای صفاریان پور هم عازم مغولستان می شوند و به همراه گروه خود با آقای تفرشی که به سیبری می روند ، درصدد تهیه مستند جویندگان کسوف مانند سال های گذشته هستند.من به نوبه خودم از تلاش های قابل تقدیر این عزیزان بسیار سپاسگزارم و امیدوارم در این سفر نیز مانند سفرهای قبلی خود موفق و پیروز باشند و آسمانی صاف را برایشان آرزو می کنم.گویا موضوع هفته آینده برنامه ، خورشید گرفتگی ماه جاری است.

بزرگترین دهانه برخوردی منظومه شمسی به احتمال خیلی زیاد بر سطح مریخ است.پیش از آن دانشمندان دریافته بودند که نیمکره شمالی مریخ ، صاف تر از نیمکره جنوبی آن است و شاید به دلیل این باشد که حدود 3 میلیارد سال پیش ، جرمی 2 کیلومتری در نیمکره شمالی مریخ ، دهانه ای 8.5 کیلومتری ایجاد کرده است! البته این برخورد در ابتدای پیدایش سیاره مریخ رخ داده است.

رویداد نجومی دیگری که پشت سر گذاشتیم، 10 تیر ، مصادف با واقعه تنگوسکا بود ، در سال 1908 میلادی ، جرمی با (فکر کنم!)10000 تن وزن وارد جو زمین شد و انفجاری عظیم ایجاد کرد که انرژی حاصل شده از آن ، 185 برابر انفجار هیروشیما بوده است! در این واقعه حدود 80 میلیون درخت به زغال تبدیل شد و افرادی هم در طی آن جان باختند.

اما آخرین خبر ، کشف سیاره کوتوله جدیدی با عنوان  make make   (ماکه ماکه!)است که خب کشف شد دیگه! این هم از برنامه آسمان شب این هفته که با ماکه ماکه تمام شد!

خدانگهدارتان  

+ نوشته شده در ۱۳۸٧/٥/۱ ساعت ٦:۱۸ ‎ب.ظ توسط فــــ ـــ ــآئـ ـــ ـــ ز هــ ــ ــ نظرات ()