عبـــــــــــــور باید کرد

پـــــــــروآز هــم

اینجا آسمان بر زمین بوسه می زند

چرا سفر به کویر؟


در گذشته مردم گمان می کردند عمر کویر و زمین یکی است، اما متخصصان توانستند با تحقیقات بیشتر کشف کنند که قدیمی ترین مناطق بیابانی بیش از 5 میلیون سال عمر ندارند، در حالی که خود زمین عمرش به 5 میلیارد سال می رسد.باید بدانی به چه منظور به کویر می روی، آب، بوستان، گل، بلبل، رود و خانه و دریا ندارد، اما در آنجا طبیعت دیگری می بینی که پایداری و ایستادگی را برایت زنده میکند به میهمانی کویر می رویم تا از او درس بردباری بگیریم و او را بهتر بشناسیم و درک کنیم.
روستاهای زیبای کویری و خانه های خشتی به شما روی خوش نشان می دهند، شترسواری، دیدن آسمان کویر و راه رفتن بر روی شنزار آدمی را افسون می کند، روز زیبای کویر و شب اسرار آمیز آن دیدنی و شگفت انگیز است. علاوه بر این که «چشمها را باید شست» کفشها را هم باید در آورد! چند ساعت پیاده روی روی ماسه های روان دشت کویر با پاهای برهنه، و همزیستی نزدیک با ستارگان، احساس توصیف نشدنی در آدم ایجاد می کند. راست است که سکوت کویر را هیچ جا ندارد. اصلا سکوت در کویر معنا پیدا می کند. حالا کویر نه آن خشکی آزاردهنده اش را داشت و نه آن داغی کشنده اش را، بلکه فقط قسمتی از زمین بود که روزی صاحب جنگل و دریا بود، اما طبیعت در گذشت زمان او را از آنها محروم کرد و با این حال زیباست و افکار آدم را تحت سلطه اش درمی آورد و وجودش را تسخیر می کند.


سفر کویر، بیشتر به رؤیا شبیه است، مناطقی بکر با مردمانی گرم مثل خود کویر و جذابیتهای بی نظیر با شبهای سراسر سکوت و ملکوت، آنگونه که اراده آدمی را سبز می کند. آسمانی پر از مهتابیهای روشن و درخشان که چشم هر بیننده ای رابه خود خیره می کند.
مسافر کویر باید دلداده باشد، به نیت کویر آمده باشد، سختی و تفریح را یکجا بخواهد، برخی از مسافرین که از سر اتفاق به این مناطق آمده اند نگران جای خواب و سوسک و رتیل و عقرب و مار ! ، بودند. واهمه و ترس از آنهائی است که تفننی و بدون شناخت به کویر می آیند البته نمی گویم احتیاط نکنند اما کویر را باید شناخت، آنگاه قدم بر وسعت آن نهاد.


عجیب بود که کویر ما را بسوی خود میکشاند و چنان ذوق وشوقی در دل ما بود که در کمتر سفری آن حالت را داشتیم. جالب بود در این بیابان تا چشم کار میکرد هیچ نبود فقط جاده ای که همینجور امتداد داشت و ادامه آن از میان کوه ها و دشتها پیدا بود . و گاه شترهای کنار جاده مانند سیاهی نقاشی شده بر پهن دشت کویر بر این زیبایی می افزودند. از ویژگیهای دیگر جاده های کویری تعدد آب انبار در مسیرهاست که آبش از نزولات جوی تامین می شود و در کنار هر آب انبار استراحتگاهی برای مسافران وجود داشت.


الغرض - در جغرافیای ذهن نباید به دنبال مکانی گشت که در آن تجسم کویر آنچنان بارز باشد که جغرافیای کویر را از تاریخ کویر جدا نماید! کویر تاریخی به وسعت تمام جغرافیای ذهن من و تو است کویر تاریخ خانه به دوشیها، تاریخ جان کندن ها، رنج بردنها و مردن ها، کویر تاریخ صبوری هاست تاریخ استقامت ها، کویر تجسم مادی نیست، کویر نه فقط آفتاب سوزان است و نه ریگ های تفته، نه نه، در کویر تاریخی است که در آن زیسته‌ایم آنچنان که در سفرنامه های سفرنامه نویسان و جهانگردان، کویر جایگاه خاص و مهمی داشته است، شادروان دکتر شریعتی نیز خوب از آن در آثار خود بهره برده است.


در یک جمله کویر یعنی خاک و خورشید، اراده، کویر یعنی آسمانی نزدیک به زمین، و انصافا این دست نوشته ها و تصاویر و نه هیچ رسانه ی دیگری نمی تواند رؤیای کویر را تمام و کمال به تصویر کشد و زنده کند.

irandeserts.com

 


+ نوشته شده در ۱۳۸٧/٩/٢٤ ساعت ٩:۳٦ ‎ب.ظ توسط فــــ ـــ ــآئـ ـــ ـــ ز هــ ــ ــ نظرات ()